Maliye’den serbest mesleğe ‘vergi’ kıskacı

Maliye’den serbest mesleğe ‘vergi’ kıskacı

Gökhan Günay 7 Kasım 2012 0 Comments

Maliye, düşük vergi ödediği için gündeme gelen birçok prestijli mesleği yapanların harcamalarını mercek altına alındı. Maliye Bakanı Şimşek, “Kredi kartı harcamaları, seyahatleri bizde var. Analiz edilip adım atılacak” dedi.

ANKARA – Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündemdeki gelişmeleri NTV canlı yayınında Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’e değerlendirdi.

Şimşek, kayıtdışılığın yarattığı gelir kaybını önlemek için kira geliri olanlara önceden hazırlanmış beyanname gönderdiklerini hatırlattı ve yeni hedeflerinin serbest meslek erbabı olduğunu açıkladı.

Şimşek şunları söyledi: “Biz kira geliri elde edenleri tespit ettik. Beyannamelerini hazırladık. 370 bin üzerinde yeni mükellef kazandık. Şimdi aynı şekilde serbest meslek erbabı üzerine çalışma yapıyoruz. Serbest meslek erbabının gelirlerine ilişkin bilgi var. Kredi kartı harcamaları, banka hareketleri, seyahatleri var. Devlet olarak biz birçok veriyi topluyoruz. Bu konularda yeni bir adım atabilir miyiz diye bakıyoruz. Bu konuda veriler analiz edilerek adım atılacak.”

kaynak:ntvmsnbc.com

Leave a comment